GONE NATURAL

The battle of my life.Yes, I am speaking about my hair! For all those girls who have dry, curly hair with split ends out there don’t worry you are not the only one! I have always been using professional brands for my hair care, spent fortune on oils, serums or vitamin supplements like Hairburst or Olaplex. Lately i have been really desperate because there is nothing worse than when you see your hair are not growing. So frustrating!
So, I have decided I will reduce the heat – bye hair straightener and hair dryer. My second choice was to try and use only Natural products on my hair/body.I went for a British brand called Faith in nature. All their products are 100 % Natural fragrance and made with essential oils, free from parabens and SLS.

And all I can tell is wish I’d found this years ago! My hair are finally growing and even my friends and people around me noticed that my hair are much more shinier and bit longer. The smell is incredible and shampoo and other products leave your body/hair so soft. Also huge advantage you can but it online at https://www.faithinnature.co.uk/ or at most Organic stores like All nature intended or if you are lucky I’ve seen them in Tk Maxx. Faith in nature products are also Vegan and cruelty free.
Price is also very reasonable,as we all know Organic products tent to be quite expensive but purchasing
products from this brand will not ruin your pocket!

 

Bitva mého života! Vlasy,vlasy,vlasy. Pro vás všechny holky co máte vlnité (kudrnaté) vlasy, věcně roztřepené konečky nezoufejte, nejste v tom samy! Co si tak vzpomínám vždycky jsem vyhazovala neskutečné množství peněz za profesionální šampony a vlasovou kosmetiku nebo vitaminy na podporu růstu vlasů třeba jako Olaplex nebo Hairburst. Už docela delší dobu jsem byla zoufalá protože není nic horšího než, když vlasy nerostou nebo roustou,ale pak se zlomí takže zase nic.Extremně frustrující 😩
Takže jsem se rozhodla že omezím žehličku a fén max 1 týdně. Mé druhé rozhodnutí bylo, že začnu používat jenom bio a přírodní kosmetiku na tělo i vlasy.Zkusila jsem britskou značku Faith in nature.Veškeré jejich přípravky obsahují přírodní vůně ovocné a květové extrakty, esenciální oleje, nemají žádné parabeny a další škodlivé látky.Ne jenom , že mé tělo voní absolutně nádherně,ale mé vlasy konečně začaly růst a jsou lesklé a jemné na dotek. Docela par lidí kolem mně si všimlo rozdílu takže to není můj paranoidní výmysl v hlavě 😄.

Jako mužů říci ,že mně mrzí ,že jsem tuto kosmetiku objevila až teď. Tuto kosmetiku můžete zakoupit on-line na oficiálních stránkách pro českou republiku http://www.faithinnature.cz/ nebo skoro v každém bio krámku.Navic Faith in nature přípravky jsou vegan a nejsou testované na zvířatech!
Další kladné pozitivum je cena. Hodně organic přípravku a hlavně kosmetika je docela drahá,ale tady tato vás definitivně nezrujnuje.

Tags from the story
, , , ,
Written By
More from Roni

Tanning tips with James Read Tan

Do the words spring to mind when you hear the word fake...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *