Chloé café Prague & Oli-Oly

I am super excited to announce that this time I went to Prague I’ve been invited to newly opened Chloé Café. Guys, this super cute cafe is real Instagram heaven! I believe this café deserve post itselt! All over London you can find flower walls and girly small cafés but we did not have anything like that in Prague, until now! Finally! Hurray!

As I have already mention above this café have insanely pretty flower wall, modern design and walls in baby pink tones. I’ve opted for Cherry Charm smoothie bowl (which was delicious and really filled me up), drink wise I’ve tried one of the signature lemonades and banana smoothie. They also have huge selection of cakes and cupcakes for an afternoon tea. Girls this is the place to go! The atmosphere is very chilled, perfect spot for girly chit chat. They also speak very well english so do not be afraid if you do not speak Czech. I was amazed that this cafe only opened a week ago and already was full and very well organized. If you are influencer / instagrammer you will love it as lightning is absolutely amazing, really picture worthy. They also paid attention to every small detail even their cutlery is unique.

All stuff but especially the owners are very friendly. I love the idea that actually one part of the cafe contain shop where you can purchase natural cosmetics inspired from all corners of the world (all cruelty free, natural and made in Czech Republic). They have created a collection of products to beautify and target various imperfections. Their selection range is very huge. You can opt from Argan, Rose (personally my favorite), Cannabis, Lavender and Cactus Oils, Face creams, Face masques , Bath bombs, Creams & Lotions, Body scrubs, Hair care and Bath Salts.

You can take a look on their website www.oli-oly.com or just pop in to Chloé Cafe located at Vinohradská street 67 and their well trained staff will fully take care of your needs. After filling small questionnaire they will exactly mix beauty elixir for you with your preferred smell / consistence / size .

This post is in collaboration with Chloé Café & Oli- Oly who gifted me with Argan Oil Peeling Soap, Rose Oil Hydrating Hand Cream, Rose Pamper Powder and 100% Organic Rose Water & Huge thank you for an amazing brunch experience. I will be returning soon!

 

Jsem velmi nadšená, že Vám mohu představit nově otevřenou kavárnu Chloé v Praze, do které jsem byla pozvána. Lidi, tato kavárna je pro instagram jako stvořená! V Londýně najdete na každém rohu kavárny s květinovýma dekoracema ale Praha? Konečně už jednu takovou taký má a opravdu stojí za návštěvu! Huráá

Jak jsem již zmínila výše tato kavárna má úžasnou květinovou zeď, moderní design a stěny laděné do růžova. Já jsem si dala Cherry Charm smoothie bowl (byla výborná a velmi sytá) a k tomu banánové smoothie. Perfektní kombinace! V nabídce mají ale i malé dortíky a košíčky k odpolední kávě nebo čaji. Holky, tohle místo má prostě neobvyklou atmosféru na takový ten běžný pokec s kámoškou. A pokud neumíte česky, nemáte se vůbec čeho bát, personál umí perfektně anglicky. Byla jsem velmi ohromena, že tato kavárna otevřela teprve před týdnem a přitom bylo vše tak perfektní. Opravdu každičký detail byl velice propracovaný a domyšlený.

Atmosféra a vše okolo bylo skvělé, ale nejlepší byli přátelští a velice laskaví majitelé. Myšlenka, že v jedné části se nachází kavárna a v druhé prodejna s přírodní kosmetikou inspirovanou všemi kouty světa, ale přitom vyrobenou v České Republice je báječná. V prodejně se nachází velké množství pečující kosmetiky a myslím si, že každá si tam přijdete na své. Já si zamilovala vůni růží! Dále se můžete rozhodnout pro arganový, kaktusový, konopný nebo třeba levandulový olej, různé krémy na obličej, masky na tvář, bomby do koupele, tělové peelingy, péči o vlasy nebo soli do koupele.

Koukněte na jejich webové stránky www.oli-oly.com nebo jen vyražte do kavárny Chloé na Vinohradské ulici 67.

Tento příspěvek je ve spolupráci s firmou Chloé Café a Oli-Oly, která mi darovala arganový olejový peelingový krém, růžový olej, hydratační krém na ruce, růžový koupelový prášek a 100% organickou růžovou vodu. Opravdu moc děkuji za pozvání, a moc se těším, až budu v Praze a toto místo znova navštívím!!!

Show some love Instagram: @chloeprague , @oliolyofficial

Website: www.oli-oly.com 

 

Tags from the story
, , , ,
Written By
More from Roni

OHH NEW YORK

Hey Upper East Siders, I have a big news to share!I am...
Read More

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *